Skip navigation

Important Update:

Consistent with revised CDC guidance, vaccinated and unvaccinated individuals are recommended to wear a mask when in public indoor spaces where COVID-19 virus transmission is considered substantial or high.

COVID-19 Resources: COVID-19 Testing | Report Positive Test, Symptoms, or Direct Exposure | Vaccine Information | COVID-19 Website 

Criminal Justice Award Recipients

Criminal Justice Award Recipients


Addison Ebers -- The William D. Parker Undergraduate Award

Addison Ebers -- The William D. Parker Undergraduate Award


Francisco Franco -- The Sid Brown Award

Francisco Franco -- The Sid Brown Award


Jennifer Jackson -- The W. Roger Webb Award

Jennifer Jackson -- The W. Roger Webb Award


Matt Stedronsky -- W. Roger Webb Award

Matt Stedronsky -- W. Roger Webb Award


Meredith Ille -- William D. Parker Graduate Award

Meredith Ille -- William D. Parker Graduate Award


College of Liberal Arts Award Recipients

College of Liberal Arts Award Recipients


Amanda Adie -- The Milt and Shirley Pugh Award

Amanda Adie -- The Milt and Shirley Pugh Award


Andrea Dillingham -- Best Paper in a Language Other than English

Andrea Dillingham -- Best Paper in a Language Other than English

Anh Dinh -- Milt and Shirley Pugh Award and Third Place Symposium Paper

Anh Dinh -- Milt and Shirley Pugh Award and Third Place Symposium Paper

Ann Riley Adams -- First Place Symposium Paper

Ann Riley Adams -- First Place Symposium Paper


Cheney Alvarado -- Liberal Arts Student Officer Scholarship and Textbook Brokers Leadership in Liberal Arts Scholarship

Cheney Alvarado -- Liberal Arts Student Officer Scholarship and Textbook Brokers Leadership in Liberal Arts Scholarship


Michael Lemoine -- Panera Bread Liberal Arts Student Organization President Award

Michael Lemoine -- Panera Bread Liberal Arts Student Organization President Award


Patrick Salkeld -- Mary Elizabeth Morelli Award

Patrick Salkeld -- Mary Elizabeth Morelli Award


Stephanie Olson -- Milt and Shirley Pugh Endowed Scholarship

Stephanie Olson -- Milt and Shirley Pugh Endowed Scholarship


Taylor Mills -- Liberal Arts Honor Society Officer

Taylor Mills -- Liberal Arts Honor Society Officer


Teresa Miril -- Be the Light Award

Teresa Miril -- Be the Light Award


Thanh Tan Huynh -- Dr. Pam Washington Scholarship for Liberal Arts Outstanding Sophomore

Thanh Tan Huynh -- Dr. Pam Washington Scholarship for Liberal Arts Outstanding Sophomore


Thanh Truc Truong -- Best English Paper for Non Native Speaker

Thanh Truc Truong -- Best English Paper for Non Native Speaker


Yusuf Shurbaji -- Grant Aguirre Award

Yusuf Shurbaji -- Grant Aguirre Award


 

English Award Recipients

English Award Recipients


Abby Hull -- Barbara Kay Gilmore and Dale Edward McConathy Awards

Abby Hull -- Barbara Kay Gilmore and Dale Edward McConathy Awards


Anh Dinh Barbara -- Kay Gilmore Award

Anh Dinh Barbara -- Kay Gilmore Award


Blaize Dicus - Carol Hamilton Award

Blaize Dicus - Carol Hamilton Award.jpg


Brendon Yuill - Martin R Ausmus and Lorraine K. Bell Award

Brendon Yuill - Martin R Ausmus and Lorraine K. Bell Award


Jami Mumford - Barbara Kay Gilmore and Finney Scholar

Jami Mumford - Barbara Kay Gilmore and Finney Scholar

Jordan Whipkey - Barbara Kay Gilmore Award

Jordan Whipkey - Barbara Kay Gilmore Award


Kelsey Nannemann - Barbara Kay Gilmore Award

Kelsey Nannemann - Barbara Kay Gilmore Award


Teresa Miril - Barbara Kay Gilmore Award

Teresa Miril - Barbara Kay Gilmore Award


Than Truc Truong - Barbara Kay Gilmore and Clara Kessler and Dr. Loree M. Rice Award

Than Truc Truong - Barbara Kay Gilmore and Clara Kessler and Dr. Loree M. Rice Award


Tracey Hickman - Dr Claude Arnold Award

Tracey Hickman - Dr Claude Arnold Award


Department of History and Geography Award Recipients

History and Geography Award Recipients


Ann Riley-Adams - Dr Russ Goodno and Dr. Stan Hoig Award

Ann Riley-Adams - Dr Russ Goodno and Dr. Stan Hoig Award


Devon Westbrook - Pugh Family Award

Devon Westbrook - Pugh Family Award


James Gregory - Carolyn Pool Award

 James Gregory - Carolyn Pool Award


Jonathan Reiswig - W David Baird and Finney Scholar and John Osburn Award

Jonathan Reiswig - W David Baird and Finney Scholar and John Osburn Award


Maxton Harris - Edward Everett Dale Award

Maxton Harris - Edward Everett Dale Award


Michael Lemoine - Sheryle Marlow Award

Michael Lemoine - Sheryle Marlow Award


Patrick Salkeld - PHi Alpha Theta and Edward J Pugh Award

Patrick Salkeld - PHi Alpha Theta and Edward J Pugh Award


Stephanie Olson - Caffee Family and Kenneth Rees Award

Stephanie Olson - Caffee Family and Kenneth Rees Award


Humanities and Philosophy Award Recipients

Humanities and Philosophy Award Recipients


Amy Dunn - Richard and Helen Peters Award

Amy Dunn - Richard and Helen Peters Award


Elizabeth Ussery - Outstanding Academic Acheievement in Humanities

Elizabeth Ussery - Outstanding Academic Acheievement in Humanities


James Gregory - Finney Scholar and Vivian Lanier Award

James Gregory - Finney Scholar and Vivian Lanier Award


Mason Peck - Outstanding Tutor

Mason Peck - Outstanding Tutor


Pierce Marks - Outstanding Academic Achievement in Philosophy

Pierce Marks - Outstanding Academic Achievement in Philosophy


Modern Languages Award Recipients

Modern Languages Award Recipients


Aisha Hasanjee - Enes Kanter Award

Aisha Hasanjee - Enes Kanter Award


Andrea Bednarz - Outstanding French Student

Andrea Bednarz - Outstanding French Student


Kressley Werth - Outstanding German Student

Kressley Werth - Outstanding German Student


Madison Rubino - Finney Scholars

Madison Rubino - Finney Scholar


Muhammad Nazir - Enes Kanter Turkish Scholarship

Muhammad Nazir - Enes Kanter Turkish Scholarship


Amanda Adie - Enes Kanter Award and Finney Humanities and HUMPHIL Alumni and Faculty Award

Amanda Adie - Enes Kanter Award and Finney Humanities and HUMPHIL Alumni and Faculty Award


Political Science Winners

Political Science Award Recipients


Christiana Hansen - Finney Scholar

Christiana Hansen - Finney Scholar


Christopher Fry - Graduate Political Science Paper

Christopher Fry - Graduate Political Science Paper


Cindy Nguyen - Finney Scholar

Cindy Nguyen - Finney Scholar


Jason Edds - Joe E. White Jr. Endowed Schl in Political Science

Jason Edds - Joe E. White Jr. Endowed Scholarship in Political Science


Jennifer Swann - Outstanding Second-Year Graduate Student

Jennifer Swann - Outstanding Second-Year Graduate Student


Jordan Medaris - Dr. Thomas E. Guils Endowed Scholarship

Jordan Medaris - Dr. Thomas E. Guild Endowed Scholarship


Robert Mensah-Bonsu - Oustanding 2nd Yr - Int'l Relations

Robert Mensah-Bonsu - Outstanding 2nd Year - International Relations


Rosemarie Curiel - Outstanding First-Year Graduate Student

Rosemarie Curiel - Outstanding First-Year Graduate Student


Sean McGowan - Sandra Mackey Award

Sean McGowan - Sandra Mackey Award


Thao Pham - Dr. Brett Sharp Scholarship for Public Administration

Thao Pham - Dr. Brett Sharp Scholarship for Public Administration


 Yerin Im - Undergraduate Transfer Student

 Yerin Im - Undergraduate Transfer Student


Sociology, Gerontology, and Substance Abuse Studies Award Recipients

Sociology, Gerontology, and Substance Abuse Studies Award Recipients

Cami Cho -- Richard P. Rettig Award

Cami Cho - Richard P. Rettig Award


Dayseah Boston - Odom Outreach

Dayseah Boston - Odom Outreach


Diana Samarripa - Department of Sociology, Gerontology, and Substance Abuse Studies Scholarship

Diana Samarripa - Department of Sociology, Gerontology, and Substance Abuse Studies Scholarship


Elenor McMindes - Dr. Churchill Gender & Sexuality Student Scholarship

Elenor McMindes - Dr. Churchill Gender & Sexuality Student Scholarship


Elenor McMindes - Finney Scholar

Elenor McMindes - Finney Scholar


Hannah Van Horn - Oustanding Student in Sociology

Hannah Van Horn - Outstanding Student in Sociology


Jennifer Poteet - Elizabeth Berger Award

Jennifer Poteet - Elizabeth Berger Award


Julia Davidoff - Edmond Sr. Comm Foundation Scholarship in Gerontology & Judy Leitner Endowed Scholarship in Gerontology

Julia Davidoff - Edmond Sr. Comm Foundation Scholarship in Gerontology & Judy Leitner Endowed Scholarship in Gerontology


Misty Tafao - Outstanding Student in SAS Award

Misty Tafao - Outstanding Student in SAS Award


Patrick Turner - Gene McBride Award

Patrick Turner - Gene McBride Award


Raylee Woodward - Elizabeth Berger Award

Raylee Woodward - Elizabeth Berger Award